Všechny letecké snímky podléhaly až do změny politického režimu v roce 1989 různému stupni utajení a přístup k nim měl pouze úzký okruh státních institucí. Specifikem bylo tzv. vykrývání vojenských objektů, včetně objektů ministerstva vnitra. Tímto opatřením se však naopak na tyto strategické vojenské objekty nepřímo upozorňovalo, protože bílá místa na snímcích de facto udávala jejich polohu. V současnosti je situace zcela opačná, naprostá většina snímků je veřejně přístupná. Mimo tradiční odběratele snímků, mezi než patří různá ministerstva, pozemkové úřady či vysokoškolská pracoviště, se k okruhu zájemců o archivní letecké snímky připojují stále více soukromé firmy i soukromé osoby.
Specifickým ryze praktickým využitím historických snímků je posuzování restitučních nároků, např. kolektivizovaných polí, sadů a nemovitostí ležících na území dnes již neexistujících obcí zaniklých vlivem povrchové důlní činnosti, stavbou vodních nádrží a podobných "budovatelských" projektů.
Vojenský geografický a hydrometeorologický ústav v Dobrušce (dále VGHMÚř) spravuje největší archiv historických leteckých měřických snímků (LMS) v České republice. Vznikl 1. července 2003 jako nástupnická organizace bývalého Vojenského topografického ústavu. Další odloučená pracoviště jsou také v Táboře, Praze a Olomouci. Jakožto vojenské zařízení (dle zákona č. 219/1999 Sb., § 2, odst. 3) spadá pod Ministerstvo obrany (dále MO). Náplní tohoto úřadu je, kromě obecného sběru informací, tvorba a správa standardizovaných geodetických, kartografických a geografických primárně vojenských podkladů, map a databází sloužících pro potřeby armády ČR. Všechny materiály archívu, včetně leteckých měřických snímků, jsou majetkem MO, tedy státu, a podle autorského zákona jsou chráněny autorskými právy.
V relativně nedávné historickém kontextu došlo při rozdělení ČSFR automaticky i k rozdělení centrálního vojenského archivu. Na Slovensku je tak v současnosti obdobou VGHMÚř Dobruška Topografický ústav (TOPÚ) armády Slovenské republiky v Bánské Bystrici. Ústav v Dobrušce disponuje podle odhadů asi s 800 000 originálů leteckých měřických snímků a s nimi spojených archiválií, zejména s vojenskými topografickými mapami různých měřítek, evidenčními knihami se zákresy obrysů leteckých snímků a centrální databází.
Kopie originálů leteckých měřických snímků, které z pověření MO poskytuje VGHMÚř, jsou pro koncového odběratele zcela výhradně pro jeho vlastní potřebu, pokud není v dohodnuto jinak. Ten by měl také dbát na to, aby snímky nebyly zneužity, odcizeny či ztraceny. U snímků označovaných v minulosti různými stupni utajení platí pro koncové uživatele ještě přísnější podmínky. Obecně nesmí odběratel bez písemného souhlasu VGHMÚř odvozeniny LMS publikovat, rozmnožovat pro účely kartografického díla, poskytnout jiné právnické či fyzické osobě a vyvážet za hranice státu, včetně z nich získaných dat. Pro povolení k publikaci a množení je u každého snímku, a to jak v tištěné tak digitální podobě, podmínkou uvedení textu s datem poskytnutí povolení: "Letecký snímek poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR/HÚVG 2007". Toto povolení je poskytnuto bez úplaty pouze v případě, že daná publikace obsahující letecké snímky není nijakým způsobem zpoplatněna. V opačném případě podléhá jakékoli vydání zpoplatnění, které je ošetřeno smluvně, a to jak podle měřítka vydávaného kartografického díla, tak podle jeho nákladu. Pro zveřejnění snímků na internetu platí zásada zamezení samostatného stažení daného snímku, ten je možno elektronicky zpřístupnit pouze jako doprovodnou pevnou součást článku.
Letecké měřické snímky byly pořizovány nejčastěji ve formátech 18x18 cm (zvláště raně historické snímky), 23x23 cm (současný standard) a výjimečně i 30x30 cm. Dnes jsou k dispozici ve formě černobílých kontaktních fotokopií v lesklé či matné povrchové úpravě, a dále jako negativy nebo diapozitivy na polyetylenové fólii v rozměrech formátu originálu, v případě fotokopií i jako jejich zvětšeniny. Další možností je, zejména v poslední době, dodání černobílých i barevných tzv. rastrových ekvivalentů leteckých měřických snímků s různým rozlišením, nejčastěji 7, 14, 21, 28, 56 ?m neboli 3628, 1814, 1210, 907, 453 dpi v nekomprimovaném grafickém formátu TIFF. Pro potřeby diplomové či bakalářské práce je studentům schvalována sleva, která může činit až 70 % celkové ceny zakázky.